Damskie obuwie i torebki – fenomen kulturowy

W XXI wieku damska torebka to już nie tylko zwykły dodatek do codziennego stroju. Na przestrzeni wieków stała się ona pewnego rodzaju fenomenem, źródłem stereotypów, i indywidualnym świadectwem mody. Razem z odpowiednimi butami (a wybór jest nieograniczony –szpilki, obuwie botki, pantofelki) stanowią podstawę udanej stylizacji.

Zacznijmy od stereotypów. Pierwszy z nich głosi, że torebka może pomieścić wszystko. Jest to w pewnym sensie prawda. służą nam do przechowywania najróżniejszych rzeczy. Trzymamy w nich klucze, telefony, zimą buty na zmianę do pracy (gdy na nogach mamy obuwie botki, które w biurze zastępujemy bardziej pasującym obuwiem), przekąski czy kosmetyki.

Drugim stereotypem jest to, że kobieta, w odróżnieniu od mężczyzny, bez torebki pasującej do butów z domu nie wyjdzie. Mając na nogach skórzane obuwie botki nie wybierze do nich jedwabnej torebeczki. Tym samym przechodzimy do kolejnej kwestii, związanej z damską torebką.

Damska torebka to nie tylko przechowalnia drobnych, kobiecych gadżetów. To także symbol statusu i wyraz indywidualnego stylu kobiety, jej swoista wizytówka. Dobrej jakości torebki tak samo jak dobrej jakości buty (np. skórzane oksfordy u panów lub obuwie damskie botki) są w naszej kulturze oznaką luksusu.

Moda zaś jest formą sztuki, a także własnej ekspresji – każdy element musi być dopracowany i nieść jakieś przesłanie. Nic więc dziwnego, że przez lata rozwoju damska torebka nabrała kultowego znaczenia i razem z butami stała się najbardziej rozpoznawalnym atrybutem kobiecości.

Dodaj komentarz