Galanteria, czyli obuwie botki i spółka

Galanteria. O czym myślisz, kiedy słyszysz to słowo? Większość z nas pewnie kojarzy je z pewnym sposobem zachowania, uprzejmością, kurtuazją, jeśli w ogóle. Szczególnie przedstawiciele młodszego pokolenia wielokrotnie nie zdają sobie sprawy, że galanteria jest terminem zbiorczym, określającym konkretne dodatki modowo-użytkowe, takie jak portfele, rękawiczki, paski czy obuwie botki.

Galanterią w języku potocznym nazywa się także sklepy galanteryjne. Kiedyś skupiały się one na sprzedaży unikatowych i ekstrawaganckich wyrobów, zdobionych drogocennymi metalami oraz szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami. Na półce sklepu galanteryjnego nierzadko więc można było zobaczyć złote spinki do mankietów zdobione rubinami czy obuwie damskie botki z krokodylej skóry.

W erze globalizmu sklepy galanteryjne nie cieszą się już taką popularnością. Przedmioty takie jak obuwie botki nie są już dobrem luksusowym, a branżę zdominowały sklepy z szerszym wyborem i niższymi cenami. Także zwiększona świadomość na temat śladu ekologicznego, fair trade’u i ochrony zwierząt sprawiły, że egzotyczne wyroby galanteryjne nie cieszyłyby się dziś takim prestiżem.

To wszystko sprawia, że sklepy galanteryjne stają się reliktem przeszłości, do których z sentymentem mogą powracać nasi rodzice i dziadkowie. Na szczęście same wyroby nie odchodzą razem z nimi – czy to portfel, czy obuwie damskie botki, nie musisz z niczego rezygnować.

Dodaj komentarz