Obuwie botki – czy tylko damskie?

Obuwie damskie botki to niepomijalny element damskiej garderoby. Niektóre z najsłynniejszych ikon mody stały się rozpoznawalne właśnie przez swoje damskie buty (np. Sarah Jessica Parker). Właśnie, damskie. Czy jednak obuwie botki stanowi akcesorium zarezerwowane wyłącznie dla kobiet? Otóż nie!

Kto powiedział, że mężczyznom przystoi nosić jedynie półbuty? Dlaczego obuwie damski miałoby mieć monopol na fantazyjność, pozostawiając modę męską szarą i nudną? We włoskiej terminologii modowej istnieje pojęcie sprezzatura, oznaczające łamanie konwenansów panujących w tradycyjnej męskiej modzie. W zróżnicowanym wirze męskiego obuwia znajdzie się również miejsce na obuwie botki, które nie bojący się wyzwań mężczyzna może uzupełnić swoje stylizacje.

Obuwie damskie botki nie spełnia wyłącznie funkcji estetycznej – na co dzień służy przecież przede wszystkim do tego, aby ciepło i wygodnie się w nim przemieszczać. Nie inną funkcję pełni obuwie botki dla mężczyzn. Zimą sprawdzi się ono na pewno lepiej niż zwykłe adidasy albo typowe biurowe obuwie – zachowując przy tym stosowność i elegancję

Co więcej, żyjemy w czasach, kiedy granice między modą damską a męską się zacierają i nie są już takie wyraźne jak jeszcze kilka stuleci lub nawet dekad temu – chociaż i wtedy eksperymentowano z ubiorem.

Jeśli więc jakiś mężczyzna myśli o sobie jako o XXI-wiecznym dandysie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gustownemu płaszczowi towarzyszył nie kto inny jak właśnie obuwie botki.

Dodaj komentarz